“1939-1945. Fremde Flugzeuge in der Schweiz Landungen und Abstürze”

Autor Dani Egger

Wydawca – Autor

Rok wydania – 2018

ISBN – 978-3-033-06824-7

Stron 288, miękka, usztywniona okładka.

Język – niemiecki

Od Autora:

” Dani Egger

Od ponad dwudziestu lat zbieram i archiwizuję wszystko na temat zagranicznych samolotów i członków ich załóg, które podczas II wojny światowej wylądowały lub rozbiły się w Szwajcarii. Moja fascynacja tym tematem obudziła się bardzo wcześnie. Podczas podróży pociągiem do St.Gallen, jako siedmiolatek, udało mi się dojrzeć ogromny, nieznany samolot. To imponujące przeżycie z dzieciństwa nigdy nie opuściło mojej głowy. W trakcie moich badań w kolejnych latach natknąłem się na historię „mojego” statku powietrznego – “Flying Fortress” nad jeziorem Zug. Wiążą się z tym doświadczenia członków załogi, szwajcarskiego wojska i ludności cywilnej. I nagle doszło do przede mną nieznana wcześniej część szwajcarskiej historii. Byłem bardzo zdumiony licznymi udokumentowanymi wydarzeniami z tego okresu. Ciągle dodawane były kolejne tematy. Liczne rozmowy ze współczesnymi świadkami, potomkami, historykami i znawcami, lektura książek i czasopism specjalistycznych oraz zwiedzanie muzeów pozwoliły mi na poszerzenie wiedzy z tego zakresu. Jednocześnie mogłem wykorzystać te nowo zdobyte informacje do zbudowania i poszerzenia mojego osobistego archiwum cyfrowego o zdjęcia i dokumenty.

Kilka lat temu miałam okazję odwiedzić Muzeum Luchtoorlog w Amsterdamie. Można tam zobaczyć ostatnie części „mojej” B-17 nad jeziorem Zug. Wiosną 2018 odwiedziła mnie Sher Green Larsen. Jest córką bombardiera Carla Larsena. Jej ojciec był członkiem załogi mojego „Lonesome Polecat” (patrz strona 144). Fascynują mnie także historie stojące za tymi wydarzeniami. Swoją wiedzą na ten temat chciałbym podzielić się ze wszystkimi zainteresowanymi poprzez jej udostępnienie. Zachowanie tej części szwajcarskiej historii jest dla mnie bardzo ważne, Jestem odpowiedzialny za zawartość serwisu warbird.ch. Jestem także autorem i redaktorem książki Foreign Aircraft in Eastern Switzerland 1939 – 1945”. (ISBN 978-3-033-04485-2)

Szczególne podziękowania kieruję do Wernera Schmittera, Rolfa Zaugga i Theo Wilhelma za ich kompetentne wsparcie jako ekspertów technicznych. Chciałbym także podziękować wszystkim innym, którzy przyczynili się do wydania tej książki.

Dani Egger PLIKI INFORMACYJNE WARBIRD SZWAJCARIA “Zagraniczne samoloty w Szwajcarii 1939-1945” www.warbird.ch

Podobne wpisy