“American Aircraft Development of WW II. Special Types 1939-1945”

Autor Bill Norton

Wydawca – Crecy Publishing Limited.

Rok wydania – 2016

ISBN –978-08597-9188-5

Stron 251 na bardzo dobrej jakości papierze, twarda kolorowa okładka z kolorową obwolutą.

Język – angielski

Z książki:

” Lata II wojny światowej były świadkiem największego skoku w technologii i projektowaniu amerykańskich samolotów wojskowych, rozpoczynając od stosunkowo kruchych konstrukcji przedwojennych aż do początku ery naddźwiękowej. Wiele niezwykłych samolotów pojawiło się i odeszło w krótkich odstępach czasu, a niektóre typy całkowicie zniknęły. Rzeczywiście istniało dziesiątki mało znanych lub minimalnie udokumentowanych projektów samolotów, które znacząco rozwinęły technologię aeronautyki, napędu, systemów samolotów, awioniki i uzbrojenia, nigdy nie osiągając jednak wdrożenia i pełnej produkcji.

Koncentrując się niemal wyłącznie na oficjalnych programach, eksperymentalnych, prototypowych, limitowanych modelach produkcyjnych i samolotach, które faktycznie weszły w fazę rozwoju, książka American Aircraft Development of WWII, Special Types 1939-1945 rozpoczyna się od „najnowocześniejszych” projektów z początku wojny, kontynuując informacje o postępie podczas samego konfliktu, te tak zwane „typy specjalne” są znacznie mniej znane niż konstrukcje myśliwców i bombowców, ale nie mniej ważne i obejmują uzbrojone samoloty fotorozpoznawcze, wodnosamoloty startujące z katapulty, wiatrakowce, samoloty transportowe i uzbrojone drony.

Inne objęte projektem projekty obejmują „jednorazowy” eksperymentalny samolot, doładowanie rakietowe, pływaki i narty dodawane do samolotów lądowych, myśliwce z drugim siedzeniem dodawane na potrzeby szkolenia, stanowiska do testowania silników, „dziwaczne eksperymenty” i wiele więcej. Całość ilustrowana rysunkami w trzech widokach i rzadkimi fotografiami, wieloma mało znanymi i niezwykłymi samolotami i rakietami, książka American Aircraft Development of WWII Special Types 1939-1945 opowiada historie zespołów inżynieryjnych i pilotów testowych zmagających się z krótkimi harmonogramami i ograniczonymi zasobami na rozwój nowy samolot, który przesunął granice technologii. Ta książka jest odpowiednim świadectwem epickich, a czasem zagrażających życiu osiągnięć, które były tak samo istotne dla wysiłków wojennych jak same operacje bojowe. “

Podobne wpisy