“American Combat Planes. A History of Military Aircraft in the USA”
Autor Ray Wagner
Wydawca – Mc Donald & Co. (Publishers) Ltd
Rok wydania – 1960
ISBN
Stron 447 na średniej jakości papierze, twarda płócienna okładka z kolorową obwolutą.
Język – angielski
Każdy ma jakąś książkę, na której się “wychował”, z którą rozpoczął przygodę z historią lotnictwa, którą mu się bardzo dobrze czyta. Taką książką, dla mnie, jest ta którą teraz przedstawiam. Zdjęcia nie są ideałem jakości (raczej wina papieru i samego druku), ale informacje podane są w bardzo przyjemny, przejrzysty sposób. Biorąc pod uwagę rok wydania, nie może stanowić idealnego źródła na jakim się można opierać, ale jest idealna dla początkujących adeptów tego pięknego hobby, jakim jest historia lotnictwa.
Z książki:
” Bogato ilustrowana historia rozwoju samolotów wojskowych w Stanach Zjednoczonych. AMERYKAŃSKIE SAMOLOTY BOJOWE autor RAY WAGNER
W ciągu nieco ponad pięćdziesięciu lat amerykański samolot rozwinął się z niezdarnej maszyny przypominającej przerośnięty latawiec, rozwijającej prędkość maksymalną siedemdziesięciu mil na godzinę, do B-70 (Valkyrie przypis JW), który będzie latał z prędkością trzykrotnie większą od dźwięku. American Combat Planes to najobszerniejsza historia amerykańskich samolotów wojskowych, jaką kiedykolwiek opublikowano, zawierająca ponad dziewięćset ilustracji.
Ray Wagner opisuje, jak samolot nie tylko radykalnie zmienił cały przebieg współczesnych działań wojennych, ale sam został zmieniony przez wprowadzone koncepcje. Pierwotną rolą wojskową samolotu była funkcja zwiadowcza. Następnie śmiały czyn pilota powracającego z misji rozpoznawczej doprowadził do adaptacji istniejących samolotów i stworzenia nowych modeli, specjalnie do nowego rodzaju działań wojennych. Tak narodził się bombowiec. American Combat Planes opisuje, jak ewoluowały, model po modelu, różne typy samolotów. Znajdują się tam opisy każdego samolotu wojskowego o znaczeniu zarówno eksperymentalnym, jak i operacyjnym.
„…wspaniała książka źródłowa, źródła i przewodnik. O ile wiem, nie ma nic podobnego i powinna stać się kluczową pozycją w literaturze dotyczącej sił powietrznych.” – Major James Sunderman, szef Sił Powietrznych USAF. Book Programme. “