-
Od Junkersa G38 do Mitsubishi Ki-20.
6 listopada 1929 roku został oblatany prototyp nowego samolotu pasażerskiego Junkers G38 (nr. fabr. 3301). Zbudowano tylko dwa samoloty tego typu, pierwszy otrzymał nazwę “Deutschland” a drugi “Generalfeldmarschall von Hindenburg”. Pierwszy samolot zakończył swój żywot w kraksie w czasie lotu testowego 26 maja 1936 roku. Drugi samolot został przejęty przez Luftwaffe w kwietniu 1940 roku…
-
Rikugun (Giken) Ki-93
Autor Leszek Wieliczko Wstępne prace koncepcyjne nad ciężkim dwusilnikowym samolotem myśliwskim dla japońskiego lotnictwa Armii rozpoczęły się na wniosek Koku Hombu w lecie 1941 roku, na kilka miesięcy przed wybuchem wojny na Pacyfiku. W tym celu w Rikugun Kokugijutsu Kenkyusho (Instytut Doświadczalny Techniki Lotniczej Armii, znany w skrócie jako Giken lub Kogiken) w mieście Tachikawa…
-
Samolot myśliwski Vought V-141 (V-143) … czyli Japoński Łącznik.
Autor Jarosław Jaworski Niniejszy artykuł postanowiłem zacząć nieco nietypowo. Z pewnością znacie takie sytuacje, gdy jakiś znajomy sięga po właśnie kupioną przez was książkę i radośnie woła: “O! To ten kryminał, w którym mordercą okazuje się ogrodnik. Dobra pozycja”. To teraz ja wejdę w rolę podobnego dowcipnisia i powiem tak: bohaterem materiału jest samolot V-141,…
-
Samoloty Fokkera w USA, część 3, od 1927. Fragment artykułu jest poświęcony produkcji licencyjnej w Japonii Modelu 8/Super Universal.
FOKKER AIRCRAFT CORPORATION OF AMERICA Do 1927 roku mała fabryka w Teterboro stała się miejscem gdzie zaroiło się od ludzi pracujących przy produkcji. Po zakończeniu budowy kadłubów DH-4M2, fabryka nie mogła poradzić sobie z licznymi zamówieniami na inne typy. Początkowo problem ten był łagodzony przez holenderską fabrykę macierzystą budującą dużą liczbę kadłubów, skrzydeł, a czasem…
-
Starcie Ki-61 z P-47D nad węzłem lotnisk Wewak, Nowa Gwinea, październik 1943 r.
Autor Jarosław Jaworski Piękny obraz p. Arkadiusza Wróbla ilustrujący fragment krótkiej, ale bardzo zażartej walki, do której doszło w dniu 22 października 1943 roku. P-47D “Daring Dottie III” należy do kapitana Johna T. Moora (Asa z 7 zwycięstwami) z 341th FS 348th FG. Ki-61-I Ko “białe 58” to maszyna oficera technicznego 68 Sentai, kapitana Onozaki….
-
Starcie Tytanów – 343 Kokutai vs. VBF-17
Autor Jarosław Jaworski Myśliwce N1K2-J Shiden Kai z szeregów 343 Kokutai zwanej “Mieczem Gendy” w starciu z F6F-5 Hellcat należących do VBF-17 “Jolly Rogers”. Początek epickiej bitwy powietrznej nad cieśniną Bungo, poranek 19 marca 1945 roku. George “343-C-45” to osobista maszyna dowódcy 701 Hikotai, kapitana Oshibuchi (dowodzącego całością sił 343 Ku w tym starciu). Na…
-
Tachikawa Ki-94
Autor Leszek Wieliczko W połowie 1942 roku Koku Hombu rozpoczęło wstępne rozmowy z przedstawicielami firmy Tachikawa na temat możliwości zbudowania silnie uzbrojonego wysokościowego samolotu myśliwskiego. Armia oczekiwała samolotu wyposażonego w ciśnieniową kabinę pilota i zdolnego do osiągnięcia prędkości maksymalnej 800 km/h i zasięgu maksymalnego 3000 km. Jakkolwiek wymagania te były nieprawdopodobnie trudne do spełnienia, w wytwórni…
-
Tachikawa KKY
Lekki samolot-ambulans przeznaczony do transportu pacjentów (Kogata Kei Kanja Yusoki). Prace nad projektem rozpoczął w 1932 roku zespół pod kierownictwem Ryokichi Endo i Moriyuki Nakagawa, Samolot był przystosowany do zabrania dwóch pacjentów wraz z opiekunami medycznymi i sprzętem, niskociśnieniowe koła zapewnić miały ułatwiony start z terenów nieprzygotowanych do obsługi samolotów. Pierwszy prototyp oblatano w grudniu…