-
Zalewski WZ-XI “Kogutek” – POLSKA
Jeden z artykułów z naszej dawnej strony Samoloty 1,5. Autorem jest Leszek Wieliczko przy mojej skromnej pomocy. Jednosilnikowy samolot sportowy i szkolny konstrukcji amatorskiej. Ten słabosilnikowy samolot amatorski powinien być znany każdemu miłośnikowi historii polskiego lotnictwa, ponieważ był to pierwszy całkowicie polski samolot zaopatrzony w silnik polskiej konstrukcji, zbudowany i oblatany w Polsce. I choćby…
-
Zdobyczny samolot czyli historia jednego “Stirlinga”.
Na podstawie artykułu “Een Beuteflugzeug” autorzy Klaas van der Ham i Leo Klerks. Zdjęcia – arhiwum KLuHV. Magazyn Kontakt! Koninklijke Luchtmacht Historische Vlucht, czerwiec 2023 r. W środku II wojny światowej w sobotni wieczór 5 września 1942 roku w Luftwaffe Fliegerhorst Gilze-Rijen wylądował specjalny samolot. Był to bombowiec Short „Stirling” Mk.I o numerze seryjnym RAF…
-
Znaki rozpoznawcze lotnictwa wojskowego Brazylii w latach 1935-1945
Aviação Militar (AvM), Arma de Aviação do ExércitoAviação Naval (AvN)Forças Aéreas Nacionais (FAN)Força Aérea Brasileira (FAB) Autor Leszek Wieliczko Białe prostokątne pola dodano jako tło aby znak nie zlewał się z oryginalnym tłem strony. (dopisek J.W) MALOWANIE ZNAKÓW ROZPOZNAWCZYCH: Znak rozpoznawczy oznaczony powyżej numerem (1) malowany był na górnej i dolnej powierzchni skrzydeł (w przypadku…
-
Znaki rozpoznawczelotnictwa wojskowego Mandżukuo (Mandżurii)w latach 1935-1945
Manshu Koku Kabushiki Kaisha (MKKK)Manshu Kokugun Hikotai(ang.) Manchukuo Air Force (MAF) Autor Leszek Wieliczko RODZAJE ZNAKÓW ROZPOZNAWCZYCH: MALOWANIE ZNAKÓW ROZPOZNAWCZYCH: Znak rozpoznawczy oznaczony powyżej numerem (1) malowany był na górnej i dolnej powierzchni skrzydeł samolotów paramilitarnych linii lotniczych MKKK. W przypadku dwupłatów znaki malowano na górnej powierzchni górnego skrzydła i dolnej dolnego. Proporcje średnic poszczególnych kół…