-
A.D. Type 1000 (AD-1)
Autor Marek Ryś. Departament Lotnictwa Brytyjskiej Admiralicji (AD – Air Department of the British Admiralty; później zastąpiony przez Sekcję Lotniczą i Dywizję Lotniczą) został utworzony przed I wojną światową przez Winstona Churchilla, z zadaniem wspierania rozwoju lotnictwa morskiego, a później nadzorowanie Royal Naval Air Service (RNAS). Stworzono tu kilka własnych projektów samolotów między 1915 a…
-
Bartolomeu Lourenço de Gusmão
Autor Marek Ryś. Za kolebkę lotnictwa powszechnie uważana jest Francja. To tu bracia Montgolfier dokonywali pierwszych prób z balonami, tu na początku XX wieku działało kilkudziesięciu konstruktorów pierwszych aeroplanów i tu ściągali tacy konstruktorzy z całego świata. Wątpliwości co do pierwszeństwa Francuzów we wszystkim ma jednak Portugalia – kraj niezbyt kojarzony z lotniczymi tradycjami. Przyczyną…
-
Bracia Montgolfier
Autor Marek Ryś. Nazwisko Montgolfier znane jest każdemu, kto chociaż trochę interesuje się historią. Podobnie zresztą jak wizerunek zbudowanego przez braci Montgolfier balonu, który jako pierwsza machina latająca z człowiekiem na pokładzie wzbił się w powietrze 21 listopada 1783 roku, u schyłku epoki oświecenia. Epoki, w której przed ludzkim umysłem zdawały się padać wszelkie przeszkody…
-
Francesco Lana de Terzi – Ojciec aeronautyki
Autor Marek Ryś. 8 maja 1654 r. w Regensburgu miało miejsce niezwykłe wydarzenie, którego świadkami byli najważniejsi dostojnicy cesarscy z samym Ferdynandem III Habsburgiem* na czele. Otóż trzydziestka koni w dwóch grupach po sztuk piętnaście usiłowała rozerwać miedzianą kulę do której zostały zaprzężone. Mimo, iż półmetrowej średnicy kula złożona była z dwóch osobnych, niepołączonych ale…
-
Lotnicze silniki parowe. Zarys historii i rozwoju
Autor Edward Kocent-Zieliński (artykuł ze starej strony “Samoloty 1,5 z dodanymi ilustracjami) Chęć kierowania aparatami latającymi sprowadziła rozważania teoretyków i praktyków żeglugi powietrznej początku drugiej połowy XIX wieku do stwierdzenia konieczności zastosowania w nich napędu mechanicznego. Dysponowano wówczas jednak tylko dwoma źródłami takiego napędu – silnikiem elektrycznym i parowym. Pierwszy z nich próbowano wykorzystać głównie…
-
Mann & Grimmer M-1, ciekawa angielska konstrukcja z początku I Wojny Światowej.
Chociaż pierwsza wojna światowa przyniosła wiele dobrze znanych, innowacyjnych typów samolotów, jednym z niedocenionych konstrukcji z tego okresu był Mann-Grimmer M-1. W 1913 r. 16-letni uczeń Reginald Frank Mann, odnoszący sukcesy projektant i konstruktor modeli samolotów, założył wraz ze swoim nauczycielem Robertem T. Grimmerem firmę “Mann & Grimmer” w Surbiton (nazwa i adres dres firmy…
-
Rodrig Goliescu – enfant terrible rumuńskiego świata lotniczego
Autor Marek Ryś. Powstanie styczniowe, które wybuchło w 1863 roku było jednym z szeregu polskich zrywów niepodległościowych, charakteryzujących się umiarkowanym planowaniem, dużą spontanicznością i porażką na końcu. Walki trwały niemal dwa lata do jesieni 1864 roku a w ich efekcie całkiem spora grupa bojowników musiała wybierać między uwięzieniem a ucieczką z kraju. Jednym z tych,…