“Blériot in Britain 1899 – 1927”

|

Autor Ray Sanger

Wydawca – Air-Britain Publication

Rok wydania – 2008

ISBN – 978-0-85130-399-4

Stron 191, duży format, twarda lakierowana okładka, kolorowa obwoluta.

Język – angielski

Z książki :

“Jeszcze zanim w 1909 roku dokonał odważnego wyczynu jako pierwszy lotnik, który przekroczył kanał La Manche, co przyniosło mu duże uznanie w Wielkiej Brytanii, Louis Blériot miał ugruntowaną pozycję w Anglii jako producent i sprzedawca detaliczny akcesoriów samochodowych. Po tym wydarzeniu próbował wykorzystać swoją popularność do rozszerzenia swojej działalności lotniczej, już dobrze ugruntowanej we Francji, o założenie szkół pilotażu w Hendon i Brooklands oraz produkcję samolotów w Brooklands. Początkowo odnosił duże sukcesy, lecz już przed wybuchem I wojny światowej jego projekty samolotów stawały się przestarzałe, a jego sprzedaż zarówno na rynku cywilnym, jak i wojskowym spadała. We Francji i w mniejszym stopniu w Wielkiej Brytanii spadek ten został odwrócony przez ratunek i ostateczny zakup przez Blériota firmy Spad, która w czasie wojny produkowała udaną gamę myśliwców.

Po wojnie Blériot podjął próbę ponownego ugruntowania swoich interesów lotniczych w Wielkiej Brytanii, zakładając firmę Air Navigation & Engineering Company (ANEC) z zakładami produkcyjnymi w Addlestone w Surrey. Tam produkował małe, lekkie samochody oraz wykonał cztery projekty samolotów – trzy lekkie i samolot pasażerski. Spotkały się one z bardzo ograniczonym sukcesem i firma została postawiona w stan upadłości, a fabryka została sprzedana w 1927 roku.

Książka ta opisuje wysiłki Blériota związane z zakładaniem swoich firm w Wielkiej Brytanii, próby kopiowania jego projektów przez innych oraz wyczyny bardzo odważnych lotników, którzy przed wojną wykorzystywali jego samoloty do rywalizacji i promowania zainteresowania publicznego lotnictwem. Szczegółowo omówiono historię produkcji samolotów Blériot w Wielkiej Brytanii podczas pierwszej wojny światowej. Szczegółowo opisano także samochody i typy samolotów budowanych przez firmę ANEC.”

Podobne wpisy