“Convair Advanced Designs. Secret Projects from San Diego 1923-1962”

Autor Robert E. Bradley

Wydawca – Speciality Press

Rok wydania – 2010

ISBN – 978-1-58007-133-8

Stron 184, twarda lakierowana okładka z kolorową obwolutą..

Język – angielski

Opis z książki:

” Nazwy są legendarne – Catalina, Liberator, Dominator, Peacemaker i Tradewind. Były to wspaniałe samoloty XX wieku, z których wiele wyprodukowano w ogromnych ilościach, a których nazwy zapisały się w annałach współczesnej historii wojskowości. Wszystkie te samoloty miały jedną wspólną cechę: były dziełem innowacyjnych ludzi i wolnomyślących, twórczych duchów. Firma lotnicza, dla której z dumą pracowali i w wielu przypadkach poświęcili swoje życie, pierwotnie nosiła nazwę Consolidated, a następnie Convair.

Autor Robert E. Bradley pokazuje, dlaczego jako jeden z czołowych amerykańskich producentów samolotów Convair przodował w rozwoju wodnosamolotów i ciężkich bombowców, oferując tak wiele futurystycznych koncepcji, które ostatecznie doprowadziły do ​​powstania tych konstrukcji. Nie wszystkie koncepcje zakończyły się sukcesem lub zaowocowały lukratywnymi kontraktami produkcyjnymi, jednakże idee te były bardzo ważne same w sobie. Były to pierwsze nieśmiałe kroki w kierunku projektów i udoskonaleń samolotów, które otworzyły nowe możliwości i stworzyły innowacje techniczne oraz techniki produkcyjne, które na zawsze zmieniły przemysł lotniczy. Niektóre z nich znacznie wyprzedzały obecną technologię, na przykład odrzutowy wodnosamolot bombowy o napędzie atomowym, łódź latająca z 1938 r. na 100 pasażerów, a nawet samolot, który leciał, lądował w wodzie, a następnie zanurzał się, by działać jak łódź podwodna! Czysta fantazja? Być może, ale w tym samym procesie projektowym powstały także łodzie latające PBY i R3Y oraz bombowce B-24 i B-36.

Convair Advanced Designs zawiera nigdy wcześniej niepublikowane informacje na temat wszystkich tajnych projektów wodnosamolotów i bombowców Convair, wiele z nich pokazanych jest z pełnymi i szczegółowymi specyfikacjami technicznymi. Jeśli lubisz czytać o radykalnych koncepcjach samolotów na przestrzeni dziejów, ta książka ładnie wypełni luki w studiach nad projektowaniem wodnosamolotów i bombowców od początku do połowy XX wieku. W wielu przypadkach te inżynieryjne marzenia były w tamtych czasach niczym innym jak science fiction, ale dzięki nowoczesnej technologii cyfrowej wiele samolotów podobnych do tych oryginalnych koncepcji rzeczywiście spełniło się i lata po całym świecie. “

Podobne wpisy