“IL MUSEO STORICO DELL ‘AERONAUTICA MILITARE di Vigna di Valle THE ITALIAN AIR FORCE MUSEUM of Vigna di Valle”

Autorzy: redakcja: Massimo MONDINI Projekt graficzny Muzeum Historycznego A.M.: Fabrizio SANETTI – Maurizio MOSCATELLI Flavio SILVESTRINI Grafika: Marco GUELI Zdjęcia terenów Muzeum Fabrizio SANETTI Maurizio MOSCATELLI

Wydawca – UTET

Rok wydania – 2010

ISBN –

Stron 121, twarda lakierowana okładka.

Język – włoski i angielski

Opis z książki:

“Wraz z ponownym otwarciem Hangaru Skema w 2009 roku, po długim i szeroko zakrojonym programie modernizacji i ulepszeń budynków, Centrum Historyczne Włoskich Sił Powietrznych w Vigna di Valle zmieniło się z zwykłego miejsca przechowywania starych samolotów i wartościowych pamiątek w nowoczesne i funkcjonalne Muzeum, z którego może czerpać radość i w pełni korzystać każdy zwiedzający. Obecnie spełnia standardy oczekiwane od muzeum, które ma być najwyższej jakości wystawą włoskiego lotnictwa.

Muzeum Historyczne Włoskich Sił Powietrznych jest obecnie największym muzeum lotnictwa we Włoszech i jednym z największych i najciekawszych na świecie. Zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym prezentowane obiekty mają ogromną wartość, a kolekcja jest stale powiększana o nowe materiały pochodzące od włoskich sił powietrznych, ale także z darowizn prywatnych, wystawionych po latach żmudnych i skomplikowanych prac renowacyjnych. Właśnie z tego powodu niniejszy Przewodnik nie ma charakteru wyczerpującego ani ostatecznego. Nie ma też na celu rozwinięcia w żaden sposób tego, co napisano w innych publikacjach naukowych opracowanych już przez Muzeum Historyczne Włoskich Sił Powietrznych. Jego celem jest stworzenie elastycznego narzędzia, z którego mogą korzystać wszyscy ludzie, a zwłaszcza ci, którzy po raz pierwszy zaczynają uczyć się czegoś z historii lotów.

Strona po stronie, zobaczymy szczegółowe informacje o każdym większym samolocie, zgodnie z trasą zwiedzania Muzeum (odzwierciedloną w audioprzewodniku). Pozwala zwiedzającemu zabrać Muzeum “do domu” i, jeśli sobie tego życzy, wybrać szczególne punkty orientacyjne do dalszego przestudiowania lub bardziej szczegółowych badań. Przewodnik obejmuje jedynie część ekspozycyjną Muzeum, którą zwiedzający może zobaczyć. Jednak za kulisami tej prestiżowej narodowej instytucji kryje się znacznie więcej: pracownia restauracji, w której wyspecjalizowany personel wojskowy i cywilny starannie odrestaurowuje i przywraca do życia historyczne samoloty i pamiątki, sekcja wystaw, w której eksperci pracują w pełnym wymiarze godzin nad oprawą organizowanych pokazów i wystaw we Włoszech i za granicą i wreszcie dobrze wyposażone Centrum Dokumentacji dostępne dla naukowców i badaczy. Muzeum jest ponadto ważnym forum wydarzeń, sztuki i kultury. Każdego roku odbywa się program wystaw malarstwa, prezentacje literackie, spotkania i konferencje. Ale główna działalność Muzeum jest zawsze obecna – ważna rola szerzenia kultury lotniczej poprzez programy obejmujące historię i tradycje włoskich sił powietrznych.

Massimo Mondini”

Podobne wpisy