Jacob Pieter van Helsdingen, najwyżej odznaczony pilot ML-KNIL.

Taką ciekawą notatkę w necie znalazłem, myśle że zaciekawi nie tylko tych, którzy interesują się wojną na Pacyfiku.

“…Jacob Pieter van Helsdingen (ur. 7 marca 1907 r. w Soerabaja) był pilotem Królewskich Sił Powietrznych Armii Holenderskich Indii Wschodnich (ML-KNIL Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger) i najbardziej utytułowanym holenderskim pilotem myśliwca Brewster F2A. Dwukrotnie odznaczony Wojskowym Orderem Wilhelma za odwagę, w bitwie o Balikpapan 1942 i bitwie o Jawę 1942. Zginął w randze Kapitein Vlieger-Waarnemer mając na koncie 3 strącone samoloty wroga.

Van Helsdingen otrzymał swój pierwszy Vliegerkruis (Krzyż Lotnika) 16 stycznia1942 r. za przeprowadzenie ataków na okręty Cesarskiej Marynarki Wojennej Japonii w bitwie o Balikpapan 23 stycznia. Dwadzieścia myśliwców Buffalo z dwoma bombami 50 kg każdy, eskortowało dziewięć bombowców Martin B-10, które zaatakowały flotę okrętów IJN w cieśninie Makassar. Trafiono osiem razy cztery japońskie okręty i jeden niszczyciel, zatopiono dwa transportowce, a Holendrzy stracili jednego Buffalo.

Van Helsdingen przy swoim Brewsterze B-3110.

Van Helsdingen zginął 7 marca 1942 r., dzień przed zawieszeniem broni i w dniu swoich 35. urodzin zestrzelony przez A6M Zero podczas udzielania wsparcia lotniczego siłom Royal Dutch East Indies Army walczącym w Lembang wraz z trzema innymi samolotami Buffalo.

Mimo, że Japończycy mieli prawie całkowitą przewagę powietrzną nad Jawą, zdecydował się na start z lotniska Andir. Kazał innemu pilotowi ustąpić i przekazać mu swój samolot Buffalo, ponieważ tamten był żonaty, mimo że Van Helsdingen sam był żonaty. Trzech innych pilotów zgłosiło się do niego na ochotnika, korzystając z trzech ostatnich sprawnych samolotów Buffalo na lotnisku.

Eskadra przeleciała 200 metrów zanim natknęła się na trzy japońskie A6M Zeros. Van Helsdingen zestrzelił jednego Zero zanim sam został trafiony i zginął w akcji. Ciała Jacoba nigdy nie odnaleziono. Holenderskie siły w Lembang poddały się następnego dnia. Van Helsdingen, już w styczniu 1942 r. został mianowany Kawalerem Orderu Wojskowego Wilhelma IV klasy (Ridder Militaire Willems-Orde 4e Klasse) . 14 lipca 1948 roku został pośmiertnie odznaczony R.M.W.O. 3 klasy. Obok kontradmirała Doormana czyni to Van Helsdingena najwyżej odznaczonym oficerem wojskowym II wojny światowej.

Vliegerkruis
Militaire Willems-Orde

Żródło grupa “MASA HINDIA BELANDA (Nederlands-Indië)”

Podobne wpisy