“Koga’s Zero. The Fighter that changed World War II”

Autor Jim Rearden

Wydawca – Pictorial Histories Publishing Company, Inc.

Rok wydania – 1996 (pierwsze wydanie 1995)

ISBN – 0-929521-56-0

Stron 113, miękka lakierowana okładka.

Język – angielski

Z książki :

” Japoński myśliwiec Zero, znaleziony w pozycji “na plecach” na torfowiskach na Alasce w ósmym miesiącu wojny z Japonią, został wyremontowany i wkrótce pierwszy pilot amerykański odbył w nim lot testowy. Wiedza zdobyta podczas tych lotów zakończyła dominację Zero na Pacyfiku.

Jim Rearden jest płodnym pisarzem, który ma na swoim koncie czternaście książek i prawie 600 artykułów w czasopismach. W wieku 17 lat zaciągnął się do marynarki wojennej i służył na pokładzie niszczyciela eskortowego Lovering na Pacyfiku podczas II wojny światowej. W 1950 przeniósł się na Alaskę, aby prowadzić wykłady o dzikiej przyrodzie na Uniwersytecie Alaski. W 1968 roku został redaktorem magazynu ALASKA zajmującym się tematyką plenerową i tę funkcję piastował przez dwadzieścia lat. Od 1976 roku jest redaktorem terenowym magazynu Outdoor Life. Jest także prywatnym pilotem, posiadającym własny samolot.

KOGA’S ZERO: THE FIGHTER, KTÓRY ZMIENIŁ DRUGĄ WOJNĘ ŚWIATOWĄ, łączy wieloletnie zainteresowania Reardena historią II wojny światowej, Alaską i lotnictwem. Książka jest owocem żmudnych badań, obejmujących obszerną korespondencję i szczegółowe wywiady z weteranami obu stron konfliktu. Rearden udał się także na miejsce katastrofy Zero Kogi.

Jedyny na świecie oryginalny latający A6M5 Zero znajduje się w Muzeum Lotnictwa (Planes of Fame) na lotnisku w Chino w Kalifornii. “

Podobne wpisy