Museo Nacional de Aeronáutica “Brig. Edmundo Civati Bernasconi”, Morón, Argentyna.

1708 Morón, Avenida Eva Perón 2200.

Autorem zdjęć jest kolega z Argentyny Raul Hrubisko. Dziękuję za udostępnienie.

Pod zdjęciami samolotów (i samochodów) znajdują się zdjęcia z wystawy modeli zorganizowanej z okazji 20-lecia powstania Plastimodelista Association of the West. Proszę też przeczytać parę słów od organizatorów. Ciekawa rzecz, wystawy modeli przy eksponatach samolotów. Myślę, że bardzo ciekawa inicjatywa.

Zapraszam do zapoznania się z materiałem pod koniec artykułu.

Ze strony Muzeum:

” Narodowe Muzeum Aeronautyki zostało utworzone 13 stycznia 1960 r. i ma swoją siedzibę na terenie w pobliżu lotniska metropolitalnego “Jorge Newbery”, a jego oficjalna inauguracja miała miejsce 27 maja 1962 roku. Od 2001 roku mieści się w obiektach Wojskowej Bazy Lotniczej Morón (miejsce pierwszego międzynarodowego lotniska). Muzeum zajmuje 14 hektarów ziemi, na której znajduje się również lotnisko operacyjne i płyta postojowa samolotów.

Jego pierwszym dyrektorem był brygadier Edmundo Hugo Civati Bernasconi, który był odpowiedzialny za organizację i gromadzenie historycznych eksponatów, dlatego też muzeum nosi jego imię.

Tematyczny rozwój dziedzictwa pozwala na swobodne i zróżnicowane podejście, zgodnie z charakterystyką publiczności. Na wystawie znajdują się 54 samoloty: samoloty z początków lotnictwa, bojowe, szkoleniowe, przemysłu krajowego, lotnictwa komercyjnego i sportowego.

Istnieją również różne sale tematyczne, takie jak pionierzy, produkcja krajowa, państwowe linie lotnicze (LADE), hołd dla walczących na Malwinach, stulecie lotnictwa, meteorologia, modelarstwo plastyczne, modelarstwo lotnicze, kobiety w aeronautyce, Antarktyda i sektor silników. Znajduje się tu również sala dydaktyczna “Anabel”, przestrzeń dla dzieci i młodzieży do odkrywania lotnictwa…”

Znalazły się też modele Raula, który jest znanym i cenionym modelarzem 🙂 Kilka zdjęć niżej zamieściłem kilka zdjęć z wystawy modeli w Muzeum.
Jak często można spotkać egzemplarze samochodów i motocykli w muzeach lotniczych, na pewno wiedzą Ci co zwiedzali różne muzea.

W dniach 14 i 15 października w Narodowym Muzeum Aeronautyki odbył się VI Regionalny Konkurs i Wystawa, zorganizowane przez Stowarzyszenie Plastimodelista Zachodu. Obchodziło ono 20 rocznicę swojego powstania. To stowarzyszenie non-profit prowadzi swoją działalność w MNA, w którym posiada wydzieloną salę do prezentacji swojej działalności i pracy, zawsze lub w większości nawiązującej do światowej aeronautyki, wykraczającej poza jej historię i rozwój.

Konkurs przebiegł w miłej atmosferze, biorąc pod uwagę poziom prac, które wzbudzają zainteresowanie i podziw zarówno okazjonalnych gości, jak i tych, którzy regularnie uczestniczą w tych wydarzeniach. Po raz pierwszy prace eksponowano od głównego wejścia i głównych korytarzy przed samolotami, znajdującymi się na stałej wystawie w Muzeum. A.P.O wręczyło nagrody i wyróżnienia, wszystkie z logo 20. rocznicy, zaproszono inne kluby i stowarzyszenia. Na wystawie znalazło się ponad 265 modeli rywalizujących w konkursie i 57 tylko na wystawie, co daje w sumie 322 modele (oprócz stowarzyszeń i grup kolekcjonerów samochodów). Ci ostatni, o których mowa, umieszczają na wystawie część historii przemysłowej i motoryzacyjnej kraju, z jego różnymi modelami i epokami; Ford Falcon, Taunus, Sierra; Dogde; VW i zawsze pamiętany ombibus MB 1114 i 911.

Dziękujemy wszystkim klubom, stowarzyszeniom i niezależnym modelarzom, którzy nam towarzyszą, wnosząc zawsze wyjątkową pracę, przyjaźń i zainteresowanie nauczaniem, wiedzą i poszerzaniem Hobby.

Jak widać, często modele były eksponowane przy oryginalnych samolotach, więc łatwo było wizualnie sprawdzić ich wierność odtworzenia.

Najnowsza historia znalazła odzwierciedlenie w rozmowach weteranów wojny o Malwiny (VGM), doświadczeniach majora komandora Alejandro Vergary i kapitana marynarki wojennej Julio Pereza Roca, pierwszego, odnoszącego się do poszukiwań i ratowania zestrzelonych pilotów na wyspach i pilota Neptuna, opowiadającego o poszukiwaniach wraku ARA Gral.Belgrano, lokalizacji m.in. HMS Sheffield. Muzeum po raz kolejny pozwala nam upowszechniać nasze prace i za jego pośrednictwem przyciągać ludzi do poznania, przeżycia naszej historii lotniczej i uczenia się, jako podstawy wiedzy historycznej.

Bez zbędnych ceregieli, WSZYSTKIM, bardzo dziękuję.

Rada Dyrektorów, A.P.O/IPMS Morón

Podobne wpisy