“Nederlandse vliegtuigen. Deel 2 Alle vliegtuigen ooit gebouwd in Nederland. / Holenderskie samoloty. Część 2 Wszystkie samoloty, jakie kiedykolwiek zbudowano w Holandii”
Autor Theo Wesselink
Wydawca – Dutch Aviation Publications
Rok wydania – 2014
ISBN – 978-94-91993-01-5
Stron 436, twarda płócienna okładka z kolorową obwolutą.
Język – niderlandzki.
Notka o niedawno zmarłym autorze w opisie części 1 tych książek.
Z książki :
” Książka ta zawiera pełny przegląd wszystkich samolotów z napędem zbudowanych w Holandii, które faktycznie latały. O niektórych założycielach naszego przemysłu lotniczego, wiele opublikowano, podczas gdy o innych prawie nie pisano, ponieważ z jakiegoś powodu musieli zaprzestać swojej działalności. Oczywiste jest, że nacisk w tej książce położony jest na produkty fabryki Fokker: firma była niezwykle aktywna i odnosiła sukcesy zarówno przed, jak i po drugiej wojnie światowej. Jednocześnie z tej książki jasno wynika, że samoloty budowano nie tylko w Amsterdamie, ale także w Rotterdamie, Hadze, Vlissingen, a nawet w Beverwijk i Cuyk aan de Maas. Produkty, które Holendrzy osiągnięcia przemysłu lotniczego na przestrzeni lat były w wielu przypadkach nie gorsze od tego, co osiągnięto w pozostałej części świata. Co jakiś czas powstawały nawet arcydzieła, takie jak Fokker F. VIIb-3m i Fokker F.27 „Friendship”. Wiele krajów tak wysoko oceniło samoloty zaprojektowane w Holandii, że po konsultacjach z holenderskim producentem rozpoczęły budowę tych modeli także we własnym kraju. W tej książce omówione są także samoloty wyprodukowane za granicą, pochodzenia holenderskiego.
Odwrotna sytuacja miała miejsce także w przypadku własnej twórczości, holenderski przemysł lotniczy od początku swego istnienia produkował samoloty konstrukcji zagranicznej, czyli innymi słowy: budowane na licencji. Amatorscy producenci samolotów w naszym kraju od dziesięcioleci zaznaczają swoją obecność. Oprócz własnych projektów, we własnych warsztatach budują również udane modele zagraniczne. Dlatego budowa licencji zawsze miała ogromne znaczenie dla holenderskiego przemysłu lotniczego. W tej książce omówione są także samoloty obcego pochodzenia wyprodukowane w Holandii. “