„Northrop Flying Wings”

Autor Graham M. Simons

Wydawca – Pen & Swords Aviation

Rok wydania – 2013

ISBN 978-1-78159-036-2

256 stron na bardzo dobrej jakości papierze, sztywna okładka z kolorową obwolutą.

Język – angielski

Z książki :

„Latające skrzydła Jacka Northropa były jednymi z najbardziej spektakularnych maszyn latających, jakie kiedykolwiek pojawiły się w przestworzach. W latach następujących po pierwszej wojnie światowej pojawił się nowy imperatyw, aby wyprodukować nowy typ statku powietrznego, który zapewniłby możliwość pozbycia się zbędnego dodatkuów, a mianowicie ciężkiego kadłuba. Oczekiwano, że to szeroko zakrojone udoskonalenie wyeliminuje opór zwykle wytwarzany przez kadłuby i usterzenie ogonowe, tworząc w ten sposób opływowy samolot, który mógłby poruszać się po niebie z łatwością, szybkością i nowym poziomem precyzji.

Miało to być ekstremalne posunięcie, a pomysły Northropa i innych jemu podobnych miały przesunąć granice projektowania samolotów na zupełnie nowy poziom. Całkowite wyeliminowanie kadłuba i ogona, umieszczenie pilota, silników i ładunku użytecznego w całości w skrzydle było odważnym i drastycznym krokiem. Powstała w ten sposób gama statków powietrznych, które prawie w ogóle nie miały pionowych powierzchni, wydawała się niemal fantazją, która ożyła, czymś z królestwa science fiction. Jeden z nich pojawił się nawet w filmowej wersji Wojny światów HG Wellsa.

Przez wielu uważany za coś w rodzaju interesującego ślepego zaułka, który został zbadany i uznany za niewiele więcej niż drogę do głównego nurtu konwencjonalnej aeronautyki, fundamentalne lekcje projektowe wyciągnięte w procesie opracowywania tych jednostek miały stanowić podstawę dla szeregu nowych projektów, przenosząc się do drugiej połowy XX wieku, W latach siedemdziesiątych, wraz z rosnącą potrzebą znalezienia nowego bombowca strategicznego, który zastąpiłby B-52 Superfortress, projekt latającego skrzydła został ponownie wysunięty na pierwszy plan. W ten sposób narodził się B-2 Spirit, kontynuując dziedzictwo tej najbardziej nowatorskiej konstrukcji. Ten statek, wraz z B-35, niesamowitym ośmiosilnikowym YB-49 i YRB-49A, zostały wyróżnione w tej książce; szczegółowe analizy każdego projektu, osadzone w szerszym kontekście historycznym, tworzą fascynujący zapis tego przełomowego projektu.”

Podobne wpisy