“REPUBLIC F-84 Thunderjet, Thunderstreak, & Thunderflash. A Photo Chronicle”

Autor David R. McLaren

Wydawca – Schiffer Military History Book.

Rok wydania – 1998

ISBN – 0-7643-0444-5

Stron 207, miękka, lakierowana, kolorowa okładka.

Język – angielski

Opis z książki:

” Republic Aviation Corporation F-84, Thunderjet, Thunderstreak i Thunderflash, były pierwszymi seryjnymi myśliwcami odrzutowym Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych po II Wojnie Światowej. Nie był to pierwszy operacyjny myśliwiec odrzutowy Sił Powietrznych, gdyż ten zaszczyt przypadł Lockheedowi F-80, który powstał podczas II wojny światowej. I dlatego nie zyskał chwały North American Aviation F-86, który podążał za nim w kolejności i był bardziej fotogeniczny, szybszy i bardziej efektywny w walce powietrznej.

Niemniej jednak F-84 spełnił swoją rolę w prawdziwie błyskotliwy sposób. Wraz z pilotami i obsługą naziemną brał udział w walkach “air-to-mud” jako samolot myśliwsko-bombowy w czasie wojny w Korei. Służył także jako myśliwiec przechwytujący i do rozpoznania fotograficznego. Był to pierwszy myśliwiec odrzutowy zdolny do operacyjnego tankowania w powietrzu i pierwszy zdolny do przenoszenia broni nuklearnej. Zbudowano 4300 samolotów F-84 o prostych skrzydłach, 2713 samolotów F-84F ze skośnymi skrzydłami i 715 samolotów rozpoznawczych RF-84F…..

David McLaren jest także autorem książek o samolotach P-80/F-80, F-89 i F-94 (wszystkie można nabyć w wydawnictwie Schiffer Publishing Ltd.).”

Podobne wpisy