“The Shuttleworth Collection”

Autorem tego postu jest kolega Ireneusz Żołnierczyk – Dziękuję.

Autor : David Ogilvy

Wydawca : Airlife Publishing  Ltd.

Rok wydania – 1982

ISBN : 0 906393 18 3

Stron : 214

Okładka : miękka, lakierowna

Język: angielski

Oficjalny przewodnik po Shuttleworth Collection, przenosi nas w świat początków lotnictwa silnikowego, którego pieczołowicie odrestaurowane i zachowane do dzisiaj zabytki techniki, należą do najcenniejszych pamiątek tego okresu.

Kolekcja została założona w roku 1928 przez Richarda Ormonde Shuttlewortha, lotnika i kierowcę wyścigowego, dzięki któremu w Old Warden Park w hrabstwie Bedfordshire powstało muzeum, do którego pozyskiwał i w którym remontował  zabytki techniki lotniczej i motoryzacyjnej (samoloty, samochody, motocykle, silniki i powozy)

Po śmierci założyciela ( R.O. Shuttleworth zginął śmiercią lotnika w roku 1940 podczas lotu na samolocie Fairey Battle ) jego matka w roku 1944 założyła fundację,  która do dzisiaj kontynuuje jego dzieło.

Kolekcja będąca własnością fundacji jest uważana za jedną z najcenniejszych kolekcji zabytkowych samolotów na świecie i obejmuje ponad 50 samolotów. Wśród nich są takie konstrukcje jak : Bleriot XI z 1909 r. / Deperdussin z 1912 r. / Sopwith Camel z 1918 r. / SE5A z 1917 r. i wiele innych. W kolekcji Shuttleworth-a regularnie odbywają się pokazy lotnicze, podczas których odwiedzający mogą zobaczyć w powietrzu „wiktoriańskie” samoloty przywrócone go stanu lotnego.  Na terenie muzeum znajduje się także pracownia restauratorska, w której zwiedzający mogą zobaczyć proces renowacji i konserwacji zabytkowych samolotów i pojazdów będących własnością muzeum.

W dziale Samoloty w Muzeach znajdziecie post o tej kolekcji wraz ze zdjęciami z Old Warden, zapraszam. (J.W.)

Podobne wpisy