“Wiener Neustädter Flugzeugwerke. Entstehung, Aufbau und Niedergang eines Flugzeugwerkes” historia austriackiej fabryki, (producenta m.in. Messerschmittów Bf 109) od I Wojny Światowej do kończ II Wojny.

Autorzy Wernfried Haberfellner i Walter Schroeder

Wydawca – Weishaupt Verlag, Graz

Rok wydania – trzecie 1999

ISBN – 3-7059-0000-5

Stron 232, sztywna płócienna okładka z kolorową obwolutą.

Język – niemiecki.

Opis z książki:

“Historia Wiener Neustädter Flugzeugwerke – WNF – sięga czasów cesarskich Austro-węgier, kiedy to m.in. znane jednomiejscowe Albatrosy D II i D III zostały wyprodukowane na licencji w kilkuset egzemplarzach. Po zakończeniu I wojny światowej w listopadzie 1918 roku zakończono produkcję samolotów w Wiener Neustadt, a dopiero w 1936 roku ponownie podjęto próby naprawy i budowy maszyn w halach dawnej fabryki samolotów. Wraz z inwazją wojsk niemieckich w marcu 1938 r. wydarzenia potoczyły się szybko. Sytuacja ekonomiczna mieszkańców Wiener Neustadt poprawiała się i już rok później pierwszy myśliwiec Messerschmitt – Bf 109 E2 – był gotowy. Następnie pojawiły się typy F i G.

WNF osiągnął swój szczyt pod względem kadrowym, zatrudniając 15 000 pracowników. W 1943 roku, kiedy alianci zbombardowali Ostmark, pierwszy atak miał miejsce na fabrykę WNF w Wiener Neustadt. Fabryka została zrujnowana, a produkcja musiała zostać przeniesiona. Niemniej jednak do końca wojny fabrykę opuściło 8545 myśliwców Messerschmitt. Jedna czwarta wszystkich myśliwców Bf 109 została wyprodukowana w Austrii, co jest faktem w dużej mierze nieznanym. Ta pierwsza książka o największej fabryce myśliwców Messerschmitta w III Rzeszy jest obszerną dokumentacją obrazową sporządzoną przez austriackich historyków lotnictwa.”

Podobne wpisy